×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حقوق شهروندي مشاركت فرهنگي شهروندان در شهر سيرجان
پدیدآورندگان : سعيد صادقي گوغري (پديدآور)
شهرام مينوئي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي جغرافيا، شهرسازي و توسعه پايدار
خلاصه : در عصر حاضر«شهر نشيني» بعنوان يك پديده اجتماعي، يكي از ضروريات زندگي محسوب مي شود. شهروندان عموماً با سلايق و انگيزههاي مختلف در جامعه شهري به فعاليت مي پردازند، عده اي براي كسب و كار، گروهي براي پركردن اوقات فراغت و گروهي ديگر براي آموختن مهارت هاي فردي و جمعي اند، از اينرو، زندگي اجتماعي مستلزم وجود روابط حقوقي بين افراد و گروه هاي مختلف جامعه مي باشد و اين روابط اجتماعي مي بايست تحت نظم و قاعده اي درآيد. (حقوق شهروندي) مجموعه قواعد، ضوابط، مقررات و حقوقي است كه براي كليه «شهروندان» در رابطه با مؤسسات و نهادهاي عمومي قابل تصور است مانند: حقوق سياسي، حق استخدام عمومي، حق انتخاب كردن و انتخاب شدن: (شهروندان اين حق را دارند براي انتخاب شدن نامزد شوند اين انتخاب شدن ها ناشي از دو امر مشاركت در اداره امور و سكونت در محل است)، حق گواي دادن در مراجع رسمي، حق داور و م صداق واقع شدن. بنابراين اين واژه اعم از حقوق سياسي، مدني و اجتماعي است. اين قواعد عبارتند از: اول- ابعاد مختلف شهروندي (كه داراي بعد م دني، بعد سياسي، بعد اجتماعي است) :، دوم- حقوق و تكاليف شهروندي كه بر اساس سه اصل مطرح مي گردد (اصل برقرار موازنهف اصل قانونگذاري شفاف، اصل پاسخ گويي و مسئوليت پذيري): سوم- مسئوليت هاي شهروندان (شهروند و مسئوليتهاي قانوين شهروند و اصل برائت و آثار آن در امور كيفري) مي باشند. در شهرسازي سنتي، مردم داراي يك زندگي فردي (خانواده) و يك زندگي جمعي (اجتماع) بودند. ارتباط اجتماعي در يك فضاي همسايگي (محله)، از ملزومات در شهر به شمار مي آيد ازتباط خانوادهها با يكديگر، بازي كودكان با هم، روابط مردم محله ها از جمله موارد مهم در روابط صميمي و اجتماعي مردم مي باشند. نظريه ايجاد باغ شهرهاي بنزرهاورد، طرح واحدهاي همسايگي كلرنس پري، طرح واحدهاي خ وديار كلرنس اشتاين، طرح فرانك لويد رايت، طرح وحدت شهر و محيط طبيعي گدس و ... نوعي بازگشت به طبيعت و يا به سرشت انساني و خصوصيات انسجام يافته ي اجتماعي را در يك فضاي سالم و آرام توجيح مي كند مانند باغ شهر در اصفهان، محله هاي سنتي در يزد، نائين، كاشان، نطنز و ... نام برد آنجه در مديريت شهر سيرجان در حال رشد است، نه متناسب با فرهنگ و آداب و بينش مردم اين شهر نه برگرفته از الگوهاي شهر سازي طبق قانون و قاعده مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GUPSD01-GUPSD01_0671.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/2
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.