×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: قلمرو دين از ديدگاه علامه طباطبائي
پدیدآورندگان : سيدزكي موسوي‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : کــــــلام
دين
قلمرو ديني
جامعيت دين
دين و اقتصاد
حاكميت
Religion
قلمرو دين
اسلام
فلسفه
مسايل جديدكلامي(حوزه اصلي)
نظام اخلاقي اسلام
علامه طباطبائي
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭233‬ص.‬
خلاصه : پژوهش حاضر با روش کتابخانه‌اي به بررسي قلمرو دين از ديدگاه علامه طباطبايي( پرداخته است. در مورد قلمرو دين سه نظريه اصلي وجود دارد؛ برخي با نگاه تک بعدي، به دين شخصي قايل شده‌اند؛ برخي ديگر، دين جامعي را مي‌پذيرند که قادر است نظامي درباره علوم انساني و تجربي ارايه دهد. در حالي که بر اساس نظريه سوم، جامعيت دين به‌معناي دربرداشتن تمام امور لازم براي دست‌يابي انسان به کمال مي‌باشد، نه اين‌که تمام جزئيات علوم در آن آمده باشد. انسان موجودي اجتماعي است، و اولين توجه او به منافع اجتماعي، به زمان مبعوث‌شدن اولين پيامبر الهي بازمي‌گردد. اسلام بنيان احکام و معارف خود را بر اجتماع نهاده و توجه ويژه آن به رابطه فرد و جامعه در هيچ دين ديگري سابقه نداشته است. علامه طباطبايي معتقد است که اسلام براي همه امور انساني، احکامي را مقرر داشته که عموماً داراي روح اجتماعي هستند، و علاوه بر اعتقاد به دين، به‌کار بستن دستورات ديني را نيز لازم مي‌شمارد. ايشان دين را بهترين روش براي زندگي مي‌داند که مي‌تواند جامعه بشريت را به سعادت برساند. علامه بر اين باور است که در عرصه اقتصاد نيز دين اسلام، برنامه‌اي با هدف اعتلاي معنوي انسان‌ها، استقلال و رشد اقتصادي، و عدالت اقتصادي دارد، که در قالب صدقات، وقف، قرض‌الحسنه و فطريه انجام مي‌پذيرد. او همچنين درباره روابط اجتماعي، نظريه استخدام را مطرح کرده است. وي معتقد است که نظام اخلاقي اسلام بر پايه ارزش‌هاي اخلاقي و همراه با ضمانت اجر مي‌باشد، که در مقايسه با مکاتب اخلاقي ديگر مانند مکتب افلاطون، ارسطو، کانت و مکتب عاطفه‌گرايي، برتري‌هاي روشني دارد. در حوزه سياست نيز، اسلام با رد جدايي دين از سياست، حاکميت را از شئون پيامبر دانسته است. علامه طباطبايي در برابر نظريه‌هاي سکولار که تمام ارزش‌هاي انساني را به اين جهان منحصر مي‌کند، قوانين اجتماعي دين را جامع، پويا و جهان‌شمول مي‌داند.
یادداشت :
/ سيدزکي موسوي
؛ استاد راهنما: عليرضا قائمي‌نيا
؛ استاد مشاور: ابوالفضل روحي
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 482044
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/23
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.