×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: احكام المواليد
عنوان: مجموعه
پدیدآورندگان : -
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

بنیاد دایره المعارف اسلامی

توصیفگر :
وضعیت نشر :
یادداشت :
Code E.Book: ۱۸۳۱۲
نوع خط:نسخ. تزئینات متن:عناوین و جدول‌ها به شنگرف. تزئینات جلد:مقوایی با روکش ابر و باد و سر طبل‌دار، عطف و دور تیماج قهوه‌ای. روی برگ اول فهرست برخی از رساله‌ها و یک رباعی شعر فارسی و یادداشت تهیه فیش از گلچین معانی دیده می‌شود. در بدرقه کتاب یادداشتی از عزالدوله عبدالصمد قاجار در خرید کتاب از زنجان به سال ۱۳۳۵ق. و اینکه در کتاب خط و مهر «عبدالله میرزا دارا« و برخی از بستگانش دیده می‌شود آمده است. بین رساله چهارم و پنجم چند نسخه پزشکی پراکنده و بین رساله هشتم و نهم یادداشتی در تشریق و تغریب ستارگان و فصلی در احکام سال و فصلی در فردآرات و ترتیب مولود و بین رساله دوازدهم و سیزدهم چند یادداشت از ابومعشر بلخی در طریق دانستن احوال سال و اول روز نوروز و مدخل نیروز قدیم و اختیارات ایام و در برگ پایانی یادداشتی در احکام ماههای عربی و چند بیت شعر فارسی از دارای مذکور آمده است. بین رساله یازدهم و دوازدهم یادداشتی به سال ۱۲۶۰ق. در خدمت دارا آمده است. تملک سید مصطفی مسعود مدرس به سال ۱۲۱۴ق و تملک رکن‌الدوله که کتاب را به سال ۱۲۵۴ق. در اسلامبول خریداری کرده و تملک دارا به سال ۱۲۵۹ق. در ری، روی برگ اول فهرست دیده می‌شود. مهر بیضوی «قال انی عبدالله» روی برگ اول و مهر «عبدالله میرزا دارا» در پایان کتاب آمده است.
مجموعه‌ای است مشتمل بر پراکنده‌هایی برگرفته از کتاب‌های نجوم با عناوین ذکر شده. (۱۳ عنوان). ۱. احکام انتقال کواکب. ۲. استخراج = استخراجات در خواستن عمر و هیلاج/ ابوجعفر محمدبن ایوب طبری حاسب. ۳. حکم دلیلهای طالع سال از ستارگان. ۴.احکام بیوت طالع مولود. ۵.احکام بودن کواکب و عقدتین در خانه‌های طالع موالید. ۶.احکام منازل القمر. ۷.الجامع الشاهی/ احمدبن محمدبن عبدالجلیل سجزی. ۸.الجامع الشاهی/ احمدبن محمدبن عبدالجلیل سجزی. ۹.پیدا شدن حروف و خواص آن. ۱۰.جداول صور درجات الفلک و اسامیها و بخوراتها و افعالها. ۱۱.احکام اتصال کواکب. ۱۲.قوس و قزح. ۱۳.صفت کردن قبان.
این نسخه خطی با شماره بازیابی ۶۴۶۹ و شماره ثبت ۱۵۰۸۳ در کتابخانه مجلس قابل بازیابی است.
شناسه : 216808
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/12/1
قیمت شيء دیجیتال : رایگان


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.