×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جمع آوري، كشت و استقرار گونه Nepeta pogonosperma Jamzad and Assadi از گياهان دارويي نادر و در حال انقراض استان قزوين به منظور احيا و حفاظت آن
پدیدآورندگان : سعيد رشوند (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش ملي گياهان دارويي و كشاورزي پايدار
خلاصه : در طي چند دهه اخير گونه هاي گياهي روند كاهشي داشته است. به همين منظور برنامه هاي حفاظتي درون رويشگاهي و برون رويشگاهي براي كاهش اين روند طراحي و اجرا شده است. تحقيق حاضر تلاشي در جهت حفاظت از گياهان دارويي نادر و در حال انقراض ايران بصورت برون رويشگاهي است. بذر گونه Nepeta pogonosperma Jamzad and Assadi كه از گونه هاي انحصاري ايران از تيره Lamiaceae از رويشگاه طبيعي جمع آوري شد . بذر اين گونه Nepeta pogonosperma در 15 دي ماده 1388 كشت گرديد. نهال هاي آن در 15 ارديبهشت 1389 به كرت اصلي منتقل گرديد از سرشاخه گلدار Nepeta pogonosperma در مزرعه و طبيعت اسانس تهيه گرديد. مشخصات محل جمع آوري، شامل مختصات جغرافيايي، ارتفاع محل، جهت تثبيت، درصد تثبيت و نام گونه هاي همراه يادداشت برداري شد. نتايج نشان داد گونه Nepeta pogonosperma به راحتي از طريق بذر قابل تكثير است. مقدار اسانس آن در طبيعت 1/7 درصد است. ميزان اسانس در مزرعه، ابتداي زمان گلدهي 1/59 درصد، زمان پنجاه درصد گلدهي 1/8 درصد و در شرايط بدون آبياري 1/32 درصد مي باشند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-MPSA01-MPSA01_065.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/1/22
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/28
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.