×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: آينده نگاري روندها و روال هاي فناوري هاي توسعه خدمات فضاي مجازي كودك/ (فاز چهارم)
پدیدآورندگان : سعيد مقدم آريايي (پديدآور)
احد. رضايان قيه باشي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : کتاب راهنما
چاپ
صاحب محتوا :

موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات

توصیفگر : تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر زيست بوم فضاي مجازي كودك
شبكه ملي اطلاعات
فضاي مجازي كودك
وضعیت نشر : تهران : پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات ، 1398
خلاصه : مطالعات آینده‌، به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران این حوزه – دست‌کم در رویکرد اکتشافی – کوششی برای بدیل‌اندیشی، آماده‌سازی و گستردن تصویرهای پیش‌رو در حوزه موضوع پژوهش و نیز رهیافتی برای شنیدن صداها و جلب مشارکت و همکاری همه ذینفعان (عام و خاص) برای تصویرپردازی و راهبردسازی در زمینه‌های ذیربط است. نگاه سناریویی به فناوری‌های حوزه کودک در فضای مجازی امری نو و بسیار خلاقانه است. فناوری‌های حوزه کودک در فضای مجازی با عدم قطعیت‌ها و عوامل پیش‌بینی ناپذیر بسیاری همراه است. میزان دسترسی به این فناوری‌ها، کیفیت دسترسی به فناوری‌ها، راه‌های دسترسی، چگونگی استفاده از این فناوری‌ها و مهمتر از آنها ماهیت و مختصات فناوری‌های و مد زمان لازم برای ظهور آنها و در اختیار قرار گرفتنشان همگی با عدم قطعیت و نوعی ابهام همراه است. در حال حاضر کم و کیف اثرگذاری و دامنه پیامدهای فناوری‌های فراگیری همچون واقعیت افزوده، هوش مصنوعی، وب 3، ناشناخته است. میزان نفوذ و ضریب اثرگذاری آنها بر فعالیت کودک و نوجوان در فضای مجازی محل بحث و تردید است. علاوه بر این فناوری‌ها، تکنولوژی‌های ناشناخته و احتمالا اثرگذارتری که در 1 الی 10 سال آینده می‌توانند فعالیت کودکان در فضای مجازی را دستخوش تغییر و تحول کنند وجود دارند که همچنان هیچ شناختی از آنها نداریم اما بر اساس درک شهودی باور داریم و انتظار داریم که در مدت زمان کوتاهی ظهور یابند. این یک واقعیت است که سطح توانمندی تکنولوژیک انسان روز به روز در حال افزایش است فناوری‌های نوظهور اغلب اثرات گسترده‌تری بر تغییر سبک زندگی دارند. با توسعه فناوری‌ها انتظار می‌رود زندگی از شکل سنتی و صنعتی به شکل دیجیتال در آید و سبک زندگی دیجیتالی فراگیر شود. سبک زندگی دیجیتالی توصیف کننده دنیایی است که در آن آموزش امری مبتنی بر فضای مجازی و وب است. موسیقی، ورزش، تغذیه، کسب اطلاعات، آگاهی بخشی، تبلیغ، اقناع، مراوردات، گفتگو، تعامل، معامله و دهها مورد دیگر همگی مبتنی بر وب و فناوری‌های نوظهور است. در چنین فضایی به نظر می‌رسد کودک و نوجوان مدت زمان بسیاربیشتری را به فضای مجازی و فضای مبتنی بر وب اختصاص خواهد داد. کودک برای آموزش دیدن نیاز به فضای مجازی خواهد داشت، برای سررم شدن نیاز به فضای مجازی خواهد داشت، برای جابجایی و حمل نقل خود نیاز به استفاده از فضای مجازی خواهد داشت. در چنیثن شرایطی به نظر می‌رسد quot;کودک مجازیquot; جایگزین کودک سنتی شود. lt;br/gt;کنترل کودک و مراقبت از او در چنین فضایی به مراتب سخت‌تر است. وسعت بیش از اندازه quot;سرزمین مجازیquot; باعث شده است تا هیچ امپراتوری به تنهایی قادر بر کنترل و سلطه بر آن نباشد. شکاف تنکنولوژیک بین والدین با فرزندان باعث تشدید کنترل ناپذیری و سلطه گریزی کودکان خواهد شد و این می‌تواند حضور و فعالیت کودک در فضای مجازی را با ابهام بیشتری مواجه کند. lt;br/gt;
یادداشت :
91 ص.: مصور.
کد پروژه 640971420 .
کد گزارش ICTENSTG.TCH.640971420.04V3 .
پروژه quot;چالش ها و راه کارهای توسعه خدمات فضای مجازی کودک در شبکه ملی اطلاعاتquot; .
نام گروه: فناوری امنیت شبکه
فاز چهارم.
شناسه : oai:vlib.itrc.ac.ir/13236
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/12/10
تاریخ تغییر رکورد : 1398/12/10
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.