×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: معرفي مجدد گونه در خطر انقراض گون گچي به طبيعت
پدیدآورندگان : سميه ناصري (پديدآور)
محمد علي اديبي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنفرانس بين المللي اكولوژي سيماي سرزمين
خلاصه : گونه در معرض خطر انقراض Astragalus fridae Rech. F.بومي و انحصاري ايران است. بر اساس طبقه بندي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت و بر اساس گزارشات سازمان محيط زيست كشور در ليست گياهان در معرض خطر انقراض قرار دارد. بهره برداري هاي غير اصولي به منظور چراي دام از يكسو و عدم توجه به ذخاير ژنتيكي موجود در مراتع و حفاظت از آنها، در اعطاي كاربري هاي مختلف از جمله معادن، زيستگاه اين گونه را دستخوش تغييرات ناهنجار كرده است. لذا با توجه به شرايط خاصي اين گونه در كشور و جهان و اهميت حفظ منابع ژنتيكي كشور، انجام مطالعات مختلف در زمينه بررسي امكان تكثير و استقرار مجدد گونه گون گچي در طبيعت ضروري بود. به همين منظور بذر گياه در اوايل تيرماه ۱۳۹۳ از منطقه جوين در استان سمنان جمع آوري شد. قوه ناميه بذور اندازه گيري شد و در پاييز ۹۳ و بهار ۹۴ در طبيعت با دو روش بذركاري و بذركاري توام با ذخيره نزولات كشت گرديد. نتايج نشان داد درصد جوانه زني بذر پس ازجمع آوري در اول تيرماه 52در صد بودہ است كه پس ازگذشت ده ماه از جمع آوري بذرها، به ۱۳ درصد كاهش يافت. بررسي اثر زمان كشت بر سبز شدن بذور نشان داد كشت در فصل پاييز به طور معني داري در مقايسه با فصل بهار سال بعد، موفقيت آميزتر بوده است. در كشت پاييز بطور ميانگين بيش از ۴۰ درصد بذور در طبيعت سبز شدند. كه اين رقم در كشت بهار سال بعد كمتر از ۵ درصد است. همچنين در اين منطقه بين روش هاي كاشت تفاوت معني داري وجود ندارد. با توجه به اين نتيجه پيشنهاد مي شود به منظور به حداقل رساندن اختلال در شرايط طبيعي و كاهش هزينه ها كشت با روش بذركاري ادامه يابد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IALE02-IALE02_141.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/11/5
تاریخ تغییر رکورد : 1395/11/5
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.