×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي سياست ها و ديدگاه هاي رفاهي حكومت علي بن ابي طالب
پدیدآورندگان : امير محمديان خراساني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : حقوق
علي بن ابي طالب
موازين اخلاقي
عدالت
‭moral values‬
Justice
رفاه
وضعیت نشر : علامكه طباطبايي ، ، ‭۱۳۹۱‬
مشخصات فیزیکی : ‮‭۱۶۶‬ص.‬
خلاصه : این مطالعه به بررسی دیدگاه ها و اقدامات رفاهی علی بن ابی طالب به عنوان کسی که حکومت داری اش سرمشق و الهام بخش ایرانیان است می پردازد. برای این منظور از دور روش استفاده گردیده است . اولی تحلیل محتوای کل نهج البلاغه در زمینه ی رفاه و گزارش یافته ها به صورت جداول کمی و توضیحات کیفی . بعد از مطالعه ی چند باره ی نهج البلاغه آن مضامین رفاهی که در نهج البلاغه وجود داشت به صورت نه شاخص زیر درآمد‭1.‬ : فقر و نیازمندی‭2.‬ صدقه و بخشش‭3.‬ علم و فراگیری‭4.‬ عدالت و مساوات‭5.‬ حق و باطل‭6.‬ مشورت‭7.‬ تعقل ، خرد و تدبیر‭8.‬ قناعت و طمع‭9.‬ اتحاد ، دوستی و اعتماد ، سپس تعداد فراوانی های هر یک در کل بندهای تحلیل نهج البلاغه شمارش شد.مهم ترین نتیجه این بود که در سایه ی توجه به مفاهیم رفاهی ذکر شده در بالا ایشان رفاه و بهروزی جامعه را در گرو نهادینه کردن اخلاق همراه با برقراری عدالت و برابری و احقاق حقوق و آزادی های مردم می دانستند
یادداشت :
/امیر محمدیان خراسانی
؛استاد راهنما: سعید وصالی
؛استاد مشاور: محمد حسین پناهی
کتابنامه
شناسه : 75672
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/8/30
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.