×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي جايگاه حقوق شهروندان درارتقاء مديريت شهري
پدیدآورندگان : امير الياسي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : جامعه شناسي و روانشناسي شهري
وضعیت نشر : كنفرانس بين المللي عمران، معماري و توسعه پايدار شهري
خلاصه : موضوع حقوق شهروندي از يك دهه قبل تاكنون به عنوان عامل اساسي در بررسي هاي مديريت شهري مورد توجه است، قوانين و مقررات شهري را مي توان به عنوان يكي از مهم ترين نقاط اتصال بين مديريت شهري و شهروندان قلمداد نمود.ازآن جا كه بر اساس منابع نظري و پژوهشي، حقوق شهروندي يكي از عوامل مهم و تأثير گذار در ارتقاي مديريت شهري مي باشد و در مقاله حاضر از روش اسنادي و كتابخانه اي و استفاده از منابع معتبر استفاده شده است.به طور كلي ضوابط و مقررات شهر يا به تعبيرديگر حقوق شهري در صورت انطباق با اصل بهره مندي كه در عبارت حقوق شهروندي خلاصه مي گردد، بسيار كارآمد ارزيابي مي شوند.يك شهروند يك عضو رسمي يك شهر،ايالت يا كشور است اين ديدگاه،حقوق و مسئوليت هايي را به شهروند ياد آور مي شودكه در قانون پيش بيني و تدوين شده است. از نظر حقوقي جامعه نيازمند وجود مقرراتي است كه روابط تجاري، اموال ،مالكيت، شهرسازي، سياسي و حتي مسائل خانوادگي را در نظر گرفته و سامان دهد از اين رو از ديد شهري موضوع حقوق شهروندي ،روابط مردم شهر،حقوق و تكاليف آنان در برابر يكديگر و اصول و هدفها و وظايف و روش انجام آن است. درواقع حقوق شهروندي آميخته است از وظايف و مسئوليتهاي شهروندان در قبال يكديگر،شهرو دولت يا قواي حاكم و مملكت و همچنين حقوق و امتيازاتي كه وظيفه آن حقوق بر عهده مديران شهري،دولت يا به طور كلي قواي حاكم مي باشد. به مجموعه اين حقوق و مسئوليت ها، حقوق شهروندي اطلاق مي شود. در مقاله كامل به مباحث شهر، شهروندي و مفاهيم آنها، حقوق شهري و شهروندي، وضعيت آن در قوانين موجود و در نهايت نتيجه گيري پرداخته خواهد شد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICCAU01-ICCAU01_2822.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/29
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/13
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.