×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نقد از نظر اسلام
پدیدآورندگان : پروانه نخعي سر (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : اصول فقه ( حوزه اصلي )
Jurisprudence fundamentals, jurisprudence principles, Usul al-fiqh
Criticism
نقدانتقاد، آداب نقد، اخلاق نقد، مباني نقد
اُصول الفقه
وضعیت نشر : قم : : پژوهشكده مديريت اطلاعات و مدارك اسلامي؛ مركز مديريت حوزه هاي علميه خوهران، معاونت پژوهش ، ، 1396
مشخصات فیزیکی : 127 صفحه
خلاصه : «نقد» افکار و انديشه‌ها پيشينه‌اي به درازي عمر بشر دارد، چرا ‌که نقد هميشه در ساحت فکر و انديشة بشر، گرچه در سطوح ابتدايي وجود داشته است. امروزه با شکوفايي علم و انديشه، عرصة نقد نيز وارد مرحلة جديدي شده که شکوفايي آن جز از طريق نقد ميسّر نيست. «نقد» را در اصطلاح به «وارسي و بررسي نوشتار (گفتار يا رفتاري) براي شناسايي و شناساندن زيبايي و زشتي، بايستگي و نبايستگي، بودها و نبودها و درستي و نادرستي آن» تعريف نموده‌اند. نظر به اهميت نقد در فرهنگ امروزي، ضروري است حکم نقد و شرايط آن از منابع اسلامي استخراج شده، به عنوان يک اصل مهم ديني به جامعة اسلامي معرّفي گردد تا از اختلاف نظر و سوء استفادة احتمالي بعضي از ناقدان مغرض جلوگيري شود. براي اين منظور از سه منبع قرآن، سنت و عقل مي‌توان بهره گرفت. «کامل نبودن آدمي» و «خطاپذيري» او که مورد تأکيد متون ديني است، در حقيقت در حکم بيان ضرورت و مباني نقد است. همچنين آيات و رواياتي که مومنين را به فراخواندن يکديگر به خير و نيکي موظف نموده بر لزوم انتقاد دلالت دارد. تعبير «هديه دادن» که در روايات ديني در مورد انتقاد به کار رفته است، نشانة اين حقيقت است که باز گفتن عيب ديگري به او، خود بهترين خدمت به او شمرده مي‌شود. اين تعبير مختصر در عين حال، به اخلاق نقد اشاره دارد چراکه بازگفتن عيب، در صورتي به «هديه بودن» موصوف مي‌شود که تذکر دهندة آن، قصد سازنده داشته و تذکر با دوستي توأم باشد. دليل عقلي نيز با توجه به تأثير انتقاد در رشد آدمي و جبران جهات نقص و ضعف او، ترديدي در ضرورت انتقاد نمي‌بيند. نقد آداب و شرايطي دارد که بدون مراعات آن فاقد اثر بوده و يا دست کم بسياري از فوائدش را از دست مي‌دهد. از مهمترين اين آداب توجه به «مسبوقيت نقد بر فهم» است. نخستين لازمه نقد بيطرفانه، کوشش در فهم مقصود طرف مقابل، پيش از نقد آن است. سنّت تقريرِ روشن ديدگاه مخالف، نزد دانشمندان مسلمان، حکايت از دقت نظر آن‌ها در تخلق به آداب نقد دارد. «نقد انديشه به جاي نقد شخصيت نقاد» و «حفظ شخصيت منتقد علي‌رغم نقد انديشة وي» از ديگر آداب نقدند. در هم آميختن نقد مخرب و نقد سازنده آفتي است که زبان دلسوزان را از بيان حقيقت بسته و دست مغرضان را در طعنه و تخريب باز گذاشته است؛ به کار بستن اخلاق نقد، راهي براي بازشناختن اين دو از يکديگر به دست مي‌دهد. در نقد بايد شرايطي از سوي «ناقد» و همچنین از سوي شخص يا اشخاص مورد نقد، مورد توجه قرار گيرد تا اخلاق نقد رعايت شود. اين شرايط عبارتند از: تبحر در موضوع مورد نقادي،کنار گذاشتن حب و بغض‌ها،نقد انگيخته به جاي انگيزه، تفکيک انديشه و رفتار از فرد، آغاز کردن از خود و در نهايت انتخاب زمان و مکان مناسب. آسيب‌شناسي نقد از ديگر ضروريات فرهنگ امروزي جامعه ماست. مهم ترين آسيب هاي يک نقد عبارت است از: 1. جزم انديشي؛ 2. مقدس شمردن صاحب‌نظران؛ 3. عدم تحمل نظريات رقبا؛ 4. تعصب جاهلانه؛ 5. نداشتن اخلاق نقد؛ 6. استبداد رأي؛ 7. عجب و خودخواهي؛ 8. خلط انگيزه‌هاي سياسي، علمي و... .
یادداشت :
/ پروانه نخعي سر
؛ استاد راهنما: محمد عبادي زاده
ملزومات سیستم: ویندوز XP+؛ با پشتیبانی متون عربی؛ +IE۹، موزیلا فایرفاکس +۲۳، گوگل کروم +۲۳.
کتابنامه
پایان نامه
شناسه : 618867
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/7/5
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.