×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تحليل ژئوپليتيك گردشگري سواحل شمالي خليج فارس
پدیدآورندگان : جهانگير حيدري (پديدآور)
منير ياري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي گردشگري و طبيعت گردي ايران زمين
خلاصه : اصولا ژئوپليتيك در صدد تبيين اين موضوع است كه چگونه فاكتورهاي جغرافيايي از جمله سرزمين، جمعيت، موقعيت استراتژيك منابع طبيعي و غيره بر روابط كشورها و تلاش آن ها براي كسب قدرت و استيلا بر ديگران موثر است، يكي از اين فاكتورها گردشگري مي باشد. درواقع هرگونه سياست گذاري و تصميم گيري براساس عوامل محيطي و جغرافيايي كه منجربه جذب يا دفع گردشگران بين المللي شود را مي توان در چارچوب تعاريف ژئوپليتيك گردشگري لحاظ نمود.ژئوپليتيك گردشگري با هنر موازنه جذب گردشگر با رقيب هايي در سطح منطقه اي و جهاني به توسعه فضاي سرزميني و كسب منافع ملي به رفاه ساكنان و پايداري منابع منتهي مي گردد. در اين راستا سواحل شمالي خليج فارس با توجه به جاذبه هاي گردشگري فراوان و متنوع گردشگري توفيق چنداني در جذب گردشگران بدست نياورده است. لذا تحقيق حاضر در پي تحليل ژئوپليتيك گردشگري سواحل شمالي خليج فارس مي باشد. روش تحقيق پيمايشي، توصيفي، بر حسب محتوا از نوع تحقيقات كاربردي و هدف آن بررسي ژئوپليتيك گردشگري سواحل شمالي خليج فارس، با تاكيد بر پتانسيل ها و محدوديت هاي موجود مي باشد. با بهره گيري از تكنيك SWOT قوت ها، ضعف ها، فرصت ها و تهديدات ژئوپليتيك گردشگري اين منطقه مورد بررسي قرار گرفت، يافته ها بيانگر آن است كه ژئوپليتيك گردشگري اين منطقه داراي 15 قوت داخلي، 18 ضعف داخلي، 15 فرصت بيروني و 12 تهديد داراي تاثير عمده در اين ارتباط بوده، در پژوهش حاضر نقاط قوت و ضعف به عنوان محيط دروني، فرصت ها وتهديدات به عنوان محيط بيروني مورد بررسي قرار گرفته اند و در نهايت 76 استراتژي ارائه گرديد كه شامل: 12 استراتژي دفاعي، 24 استراتژي انطباقي، 8 استراتژي اقتضايي و 32 استراتژي تهاجمي مي باشند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CTEI02-CTEI02_040.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/5/11
تاریخ تغییر رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.