×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: The Metaphors in Translation: [electronic resource](: A Case Study of Dan Brown's works in Persian)
عنوان: : ترجمه استعاره: پژوهش موردي ترجمه هاي فارسي آثار دن براون
پدیدآورندگان : Sara Habibi Tabar (پديدآور)
Allameh Tabataba'i University (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : ترجمه
Metaphors
Translation
Dan Brown
استعارات
دن براون
Metaphors, Translation
وضعیت نشر : Tehran : : Allameh Tabatabaei University ، , 2019
خلاصه : هدف تحقیق حاضر بررسی استعارات در ترجمه های فارسی آثار دن براون می باشد. استعاره های به کار رفته در این رمانها ابتدا بر اساس نوعشان دسته بندی و سپس با معادل فارسیشان مقایسه شدند تا بر اساس مدل ترجمه استعاره نیومارک (1988) روش به کار رفته در ترجمه اشان مشخص شود. فراوانی و درصد استعاره های به کار رفته در متن مبدا و مقصد و همینطور روش ترجمه این استعاره ها در متن مبدا استخراج و ارائه گردید. نتایج تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که استعاره اقتباسی بیشترین نوع استعاره به کار رفته در رمان های دن براون است و پس از آن انواع کلیشه، عادی و منسوخ به ترتیب بیشترین تعداد را دارند. در حالی که انواع استعاره های جدید و همچنین بدیع در این رمانها به کار نرفته است. نتیجه دیگری که از بررسی داده ها حاصل گشت بیانگر این نکته است که بیشترین روشی که توسط مترجمین استفاده شده ترجمه استعاره به غیراستعاره می باشد.
یادداشت :
/ Sara Habibi Tabar
/ سارا حبیبی تبار
xii,109p.
Bibliograph: p.100-109
شناسه : 798167
تاریخ ایجاد رکورد : 1399/8/2
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.