×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: برنامه ريزي، طراحي و مديريت شهري با نگاهي ويژه نسبت به ابعاد هويت شهري (نمونه موردي: شهر تهران)
پدیدآورندگان : محمدمهدي دماوندي (پديدآور)
كيانوش ذاكرحقيقي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش ملي معماري و شهرسازي ايراني اسلامي
خلاصه : ساختار شهرهاي امروزي حاصل فرآيندي است كه از تاريخ شكل گيري شهرها تا كنون، تحت تاثير عوامل مختلفي، ازقبيل زمان، اقتصاد، دين و مذهب، سياست و ... شكل گرفته است. به همين دليل مي توان گفت هر دوره ي تاريخي، با توجه به متغييرهاي زمان خود مجموعه رفتاري در قالب و كالبد خود داشته كه همان هويت بوده است، در كشور ايران هويت نقش كاربردي و به سزايي در شكل گيري شهرها داشته است، شهرهاي اصيلي نظير شوش، شوشتر، دزفول، همدان، اصفهان، شيراز، ري، مشهد، يزد، اردبيل و ... تحت تاثير دوره هاي مختلف تاريخي خود بودند، كه بهترين اسناد براي نمونه هويت هاي شهرهاي ايراني- اسلامي مي باشند.. شهرهايي كه هويتشان باعث شده تا شكل ظاهري خود را در قالب كالبد نمايان كنند. در اين مجموعه سعي بر آن شده تا در مورد هويتي از شهر صحبت شود كه خود هويت، در اثر برنامه ريزي و طراحي قبلي به وجود آيد و سپس با نحوه مديريت صحيح بر پايه هويت اصلي خود باقي بماند. نه آن كه اول، شهر، شكل و سيماي اصلي خود را پيدا كند و در نهايت به دنبال هويت گمگشده ي خود باشد، شهر تهران نمونه ي انتخابي براي مورد مطالعه مي باشد، زيرا اين شهر داراي هويت اصيلي بوده كه با برنامه ريزي و طراحي از قبل شكلگرفته است، اما به گفته كارشناسان، تهران در عصر حاضر دچار بحران هويت گشته است، و بايد ابتدا اين هويت اصيل گمگشته را يافت و سپس راجع به مديريت و نگاهداري آن سخن گفت.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCIIAU01-NCIIAU01_448.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/5/14
تاریخ تغییر رکورد : 1395/6/28
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.