×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: توسعه دانايي در سازمانها
پدیدآورندگان : سيداحمد طباطبايي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : دومين كنفرانس توسعه منابع انساني
خلاصه : پريگوگين برنده جايزه نوبل و يكي از دانشمندان توسعه معتقد است بزرگترين عامل عقب ماندگي كشورهاي در حال توسعه به عالمي باز مي گردد كه اكثر مرم و حتي نخبگان آن كشورها از آن غافلند. زيرا آنها بر اين گمان هستند كه مي توان دانش و دانايي را از ديگر كشورها خريد و وارد كشور كرد. اما واقعيت خلاف آن را ثابت كرده است. تجربه كشورهاي بزرگ در حال توسعه طي چند دهه گذشته نشان مي دهد علي رغم سرمايه گذاري هاي وسيع چندين ميلياردي نه تنها ميانگين توليد ناخالص افراد افزايش نيافته است بلكه وابستگي آنان بيشتر از گذشته شده است. تقريبا تمام كشورهاي خاورميانه و بسياري از كشورهاي در حال توسعه از اين واقعيت رنج مي برند. امروزه به وضوح مخص شده است كه سرمايه گذاري از طريق خريد تجهيزات و احداث كارخانه و ... نه تنها منجر به انتقال دانائي و توسعه دانايي منشده است. بلكه اين تصور كه دانايي را با وارد كرد ن تكنولوژي و يا خريد آن بدون نظام كارآمد مديريت دانايي مي توان جذب كرد و آن را توسعه داد تقريبا تصوري باطل و نوعي خيالپردازي كودكانه تلقي مي شود. بنابراين با اطمينان بايد گفت مراكز علمي و پژوهشي كشور كشور صرفا با خريد دانش و يا استفاده از آن نمي توانند به توسعه دانايي كمك كنند، بلكه نظام ساختارمند در مديريت دانايي لازم است تا بتواند محيط مناسب يادگيري تبادل انديشه بوجود آورد و با آفرينش روشهاي نوين علمي و انطباق آن با نيازهاي جامعه به توسعه دانايي بپردازند و تنها نهاد مديريت دانايي به عنوان يكي از نظامهاي راهبردي در سازمانها قادر است به توسعه دانش و نهادينه كردن آن در كشور بصورت بومي و خودجوش كمك كند. به همين جهت است كه پريگوگين دركنفرانس توكيو (دانشگاه روم) اعلام كرده است كه مسائل يك فرهنگ ممكن است بر محتوا و سير تكوين نظريه هاي علمي اثر بگذارند او معتقد است نظريه هاي علمي فارغ از ارزشگذاري نيستند. رنه مائو دبير كل سابق يونسكو نيزز در تعريف توسعه جمله زيبائي دارد او معتقد است توسعه زماني تحقق مي يابد كه علم به فرهنگ تبديل شود. كسي كه فكر مي كند علم را مي توان به سادگي خريد، اولين قدم را در عقب ماندگي علمي آن كشور برداشته است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CHRD02-CHRD02_010.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1385/11/24
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/23
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.