×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: شكل گيري رويداد و تجربه ي هنر در شهر با نگاه پساساختار گرا به متن شهري
پدیدآورندگان : الهام ميرعلوي (پديدآور)
مهدي مقيمي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : سومين همايش ملي شهرسازي و معماري در گذر زمان
خلاصه : در ديدگاه ساختارگرا، شهر از يك سو از زاويه ي ديد طراحان و برنامه ريزان و از سوي ديگر جامعه شناسان، ديده ميشود، از اين رو نوعي نگاه از بالا به شهر در قالب ساختارهاي كالبدي و اجتماعي اش وجود دارد. كه در واقع يك رويكرد ذهني و انتزاعي از شهر را دنبال مي كند، اين رويكرد امكاناتي براي دست يابي به بخشي از واقعيات را با توجه به پيچيدگي هاي شهر فراهم مي كند، اگرچه نقطه ضعف هايي دارد، از جمله قايل نبودن نقش فاعلي براي مخاطب. در ديدگاه پساساختارگرا با پرداخت به اين نارسايي ها، زمينه ي توجه به مخاطب فراهم ميشود، نوعي تغيير مقياس و زاويه ديد كه نگاهي از پايين به شهر دارد به روابط، موقعيت ها و فعاليت هاي انساني در زندگي روزمره ي شهر. در نتيجه زندگي روزمره بجاي آنكه صرفا0 محل وقوع حوادث تكراري و بي ارزش باشد، مي تواند به ساحتي براي تنوع، خلاقيت و سرزندگي تبديل شود. در اين مقاله مسيله اي كه به آن مي پردازيم رابطه ي هنر، شهر و زندگي روزمره ي شهري است. هنر مي تواند در تجربه هاي روزمره شهري قرارگيرد ولي پرسشي كه مطرح مي شود اين است كه، جريان زندگي روزمره چگونه مي تواند هنر را در خود جاي دهد و چه ن وع تجربه اي از هنر مي تواند گذر زمان در زندگي روزمره را از ساختارهاي تكرار خارج كرده و آن را قابل تجربه كند وقتي هنر در ارتباط با فضا و مكاني اجتماعي مانند شهر قرار مي گيرد، با تكيه بر ديدگاه پساساختارگرا كه به خوانش مخاطب از اثر توجه دارد، نوعي فرايند مو لد و خلاق در توليد فضاهاي متفاوت بوجود مي آيد بنابراين افراد در تجربه اي سهيم مي شوند كه زمان و فضاي زندگي روزمره ي آن ها را شكل مي دهد، آن ها خود بخشي از رويدادها و كيفيات فضا خواهند شد و هنر مي تواند در زندگي روزمره ي آن ها تجربه شود.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-UOT03-UOT03_065.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/2/5
تاریخ تغییر رکورد : 1396/6/26
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.