×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تأثير اضطراب اجتماعي بر سبك هاي فرزند پروري والدين (مورد مطالعه: مادران شاغل و خانه دار شهر كرمان)
پدیدآورندگان : سوده مقصودي (پديدآور)
زهرا صالحي (پديدآور)
پژمان شيرمردي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنفرانس بين المللي روان شناسي و علوم رفتاري
خلاصه : ارتباط والدين و فرزندان از جمله موارد مهمي است كه سال ها نظر صاحب نظران و متخصصان تعليم و تربيت را به خود جلب كرده است. خانواده نخستين پايگاهي است كه پيوند بين كودك و محيط اطراف او را به وجود مي آورد. از سوي ديگر يكي از تأثيرات مهم خانواده بر كودك، سبك هاي تربيتي والدين است كه اين سبك ها مي توانند تا سال ها بر شخصيت و روح و روان فرزندان تأثير گذارند و حتي تعدادي از اين سبك ها موجبات بعضي از ترس ها و هراس هاي اجتماعي مي شوند. لذا هدف از پژوهش حاضر، بررسي رابطه شيوه فرزند پروري و فوبياي اجتماعي مي باشد. به همين منظور، 110 زن خانه دار از چهار منطقه شهر كرمان به روش نمونه گيري تصادفي طبقه بندي شده متناسب با حجم و 109 نفر از زنان شاغل شهر كرمان به روش نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي در اين پژوهش شركت كردند. از آزمودني ها خواسته شد پرسش نامه اضطراب اجتماعي (SPAI) و پرسشنامه شيوه هاي فرزند پروري ديانا بامريند را تكميل كنند. براي تحليل داده هاي پژوهش از آزمون هاي آماري شامل همبستگي پيرسون و تحليل رگرسيون استفاده شد. يافته هاي پژوهش نشان داد كه هيچ يك از سبك هاي فرزند پروري (آزاد گذاري، استبدادي و اقتدار منطقي) قادر به پيش بيني گذر هراسي و هراس اجتماعي نمي باشند. همچنين زنان شاغل و خانه دار نيز در متغيرهاي گذر هراسي (t=2.02 و =0.04)، هراس اجتماعي (t=2.79 و p=0.006) و سبك هاي فرزند پروري استبدادي (t=2.23 و p=0.02) تفاوت معناداري داشتند؛ به طوري كه زنان خانه دار هراس اجتماعي بيشتري داشته و سبك فرزند پروري آنها بيشتر استبدادي بود. اما زنان شاغل در گذر هراسي نسبت به زنان خانه دار ميانگين بالاتري داشتند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-RAFCON01-RAFCON01_197.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/7/1
تاریخ تغییر رکورد : 1394/9/6
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.