×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تأثير جهل در قوانين حقوقي و احكام
پدیدآورندگان : محبوبه ‏ دشت آبادي (پديدآور)
نفيسه ‏دريائي‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

دانشگاه امام صادق

توصیفگر : حقوق مدني
حقوق
جهل
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق-پرديس خواهران ، ۱۳۹۳
مشخصات فیزیکی : ز،[۹۳]ص.
خلاصه : اصل معروف در حقوق کیفری این است:« جهل به قانون رافع مسئولیت نیست». یعنی جهل به حکم تأثیری در مسئولیت مرتکب ندارد و از سوی دیگر جهل موضوعی رافع مسئولیت است.در بحث نقش جهل در مبانی مسئولیت مدنی می توان گفت که در قاعده غرور مسئولیت مغرور، ابتدایی است و در مواردی که نقش مباشر ضعیف باشد، ازهمان ابتدا مسئولیت بر عهده غار می باشد و در قاعده اتلاف، نیز جاهل نسبت به ضررهای غیر قابل پیش بینی، مسئولیتی ندارد و در بعضی از موارد دیگر، کل مسئولیت را مرتفع می سازد همانند مباشری که با عنایت به جهل وی رابطه سببیت منقطع می گردد.یافته های تحقیق نشان می دهد عنصر جهل در رفع مسئولیت مدنی، به طور قطع تأثیر ندارد. و فرد جاهل در این مسئله معذور نیست، زیرا پای حقوق مالی از دست رفته مطرح است و فرد جاعل بنا بر قاعده اتلاف، باید از عهده جبران خسارت برآید.
یادداشت :
محبوبه دشت آبادی؛ دریائی
کتابنامه: ص.[۸۸-۹۳]؛ همچنین به صورت زیر نویس
شناسه : 1167152
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/11/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.