×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حقوق بشر از منظر اسلام
پدیدآورندگان : مهران مستي (پديدآور)
جواد نجفي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنفرانس بين المللي مهندسي و علوم كاربردي
خلاصه : هدف اصلي اين نوشتار ترسيم ديدگاه هاي گوناگون مسلمانان در حوزه حقوق بشر است. همانند ديگر مذاهب و فرهنگها، اسلام نيزتفاسير غالباً متعارض و پيچيده اي درباره نيازهاي اصولي و ذاتي خود دارد. اين تفاسير گوناگون در حوزه حقوق بشر نيز هم مطرح مي شود. همانطور كه عنوان مقاله گويا است، ديدگاه واحدي در خصوصي اصطلاح حقوق بشر و متناسب بودن الزامات اصولي اسلامي با آن در قواعد سنتي اسلام وجود ندارد بلكه ديدگاه هاي گوناگوني در اين خصوص وجود دارد و اين نوشتار در پي بررسي اين ديدگاه ها است. اين مقاله در عين حال كاوشي در خصوص ارتباط ميان ادعاي جهان شمولي حقوق بشر از يك سو و ارزشهاي سنتي در فرهنگ هاي خاصي (از جمله اسلام) از سوي ديگر مي باشد. به نظر ميرسد تنش هاي زيادي ميان اصول سنتي اسلام و استانداردهاي حقوق بين الملل بشر وجود دارد. هيچ كس نمي تواند پيش بيني كند كه آيا و چگونه اين تعارضات در آينده حل و فصل خواهد شد. با اين وجود، در تمامي فرهنگ ها و مذاهب تفاسير مختلفي قابل ارائه است كه مي تواند جهت كاستن آستانه تعارض مفيد باشد، اين راه حلي در خصوصي تعارض ميان حقوق بشر و اصول سنتي اسلام نيز قابل اجرا است. به منظور چيره شدن و غلبه بر اين تضاد و تقابل، در ابتدا مفهوم حقوق بشر، به روشني بيان خواهد شود. از اين رو به بررسي اعلاميه جهاني حقوق بشر و پس از آن تفاسير گوناگون فرهنگ ها از اين واژه پرداخته خواهد شد. علاوه بر اين براي پرداختن به مسئله جهان شمولي حقوق بشر در مفهوم پذيرفته شده بينالمللي، نگاهي به اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاق هاي بينالمللي حقوق بشر مي كنيم. پس از آن به حوزه تعارض ميان قواعد سنتي اسلام و حقوق بشر پرداخته خواهد شد. در نهايت ديدگاه هاي گوناگون مسلمانان در خصوص اين تعارض بيان خواهد شد، ديدگاه هايي كه بعضاً اين تعارض را نمي پذيرند و قائل به نوعي سازگاري ميان قواعد حقوق بشر و قواعد سنتي اسلام مي باشد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICEASCONF02-ICEASCONF02_211.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/9/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.