×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مدينه فاضله در آراء انديشمندان معاصر جهان اسلام
پدیدآورندگان : كاظم افرادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي معماري و شهرسازي اسلامي
خلاصه : آرمان خواهي در زندگي انسان به گونههاي مختلف تبلور يافته و انديشمندان هر عصري آن را در قالب اتوپيايا مدينه فاضله مطرح كردهاند. نويسنده يا طراح آرمانشهر كه از اوضاع جامعه خويش يا از اوضاع حاكم بر جهان ناخرسند است و شرايط عيني را باتصورات ذهني خويش ناساز مييابد، ميكوشد با طرحي آرماني وضع موجود را نفي كند. در اين ميان اسلام، به سبب رويكرد توحيدنگر، صفات مشخصي را براي آرمانشهر مطلوب خود خواهان است. پژوهش حاضر با بررسي افكار آرمانشهرگرايان مسلمان معاصر از جمله محمدعبده، جلال آل احمد، دكتر شريعتي، علامه طباطبايي، شهيد بهشتي و آيت ا... جوادي آملي، به وسيله روشتوصيفي- تحليلي نشان مي دهد، در قرون اخير به دليل غلبه زندگي مدرن و هجوم كشورهاي استعمارگر بر كشورهاي اسلامي، افزايش مشكلات اجتماعي، بي هويتي و ... آرمانگرايان آرمانشهر خود را ابتدا در گرو جدايي از وضع موجود و رجوع به اصل در نظر ميگيرند. شهر آرماني آنان، كالبد و شكل ثابتي ندارد و بيشتر ابعاد ذهني شهر آرماني را ارائه مي كنند. آنان اصول را مدنظر قرارمي دهند، اصولي كه بعدا كالبد با توجه به آن و منطبق با شرايط زماني، تاريخي، اجتماعي و فرهنگي بوجود خواهدآمد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IAU02-IAU02_008.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/6/14
تاریخ تغییر رکورد : 1396/11/8
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.