×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: آداب العرب والفرس(ترجمة جاويدان خود)(جاويد خرد)(الحكمة الخالدة)
پدیدآورندگان : ابوعلي، احمد بن محمد بن يعقوب، رازي، ابن مسكويه، درگذشته:421 ه، -1 (پديدآور)
نوع : متن
جنس : نسخه خطی
زبان : عربي
صاحب محتوا :

مجمع ذخایر اسلامی (کدنا)

توصیفگر : اخلاق
وضعیت نشر : سده 11 ه
مشخصات فیزیکی : 28/5×14
یادداشت : ,كتاب جاويدان خرد ساخته انديشه ايراني و از آثار گرانبهاي فرهنگ فارسي است كه در دوره اسلامي با عنوان سخنان و وصاياي هوشنگ معروف بوده است. و از سوي حسن بن سهل به عربي برگردانده و تلخيص شده،و همين ترجمه و تلخيص را ابن مسكويه در آغاز كتاب آداب العرب والفرس آورده است. آداب و رسوم،امثال و حكم،پند و اندرز ملل گفته شده را با مطالب و لطايف ادبي آميخته و آن را در چهار بخش و يك خاتمه به ترتيب زير تنظيم نموده است. مقدمه:جاويدان خرد 1. حكم و آداب پارسيان باستاني. 2. حكم و آداب هنديان. 3. حكم و آداب عرب. 4. حكم و آداب روم. اصل كتاب در سال 1952 ميلادي،با تحقيق عبدالرحمن بدوي دانشمند و فيلسوف معاصر مصري با عنوان «الحكمة الخالدة» در قاهره به چاپ رسيده و ترجمه فارسي(1) آن نيز كه در اوايل سده 11 هجري قمري به وسيله تقي الدين محمد ارجاني شوشتري صورت گرفته،به سال 1355 خورشيدي تحقيق و در تهران به چاپ رسيده است. نسخه حاضر شامل مقدمه كتاب است., خط شكسته نستعليق,در حاشيه تصحيح شده،نسخه بدلها در حاشيه آمده،اندكي آفت ديده و بازسازي جزئي شده است،عنوانها و نشانيها ندارد،نوع كاغذ شرقي.,اعيان الشيعة:158/3 - 172؛ الذريعة:25/1 و 78/5؛ كشف الظنون:577/1.,1. جاويدان خرد،ثروتيان،چاپ تهران،مؤسسه اسلامي دانشگاه مك گيل كانادا.
شناسه : oai:zakhair.net/020342
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/5/31
تاریخ تغییر رکورد : 1389/5/31
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Loding



رمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.